DANTEWADA
Local web Site
  • This Site Runs Only On Local Lan And Ploy Wifi.
Time Tables

 

Semester:- Year :-


Branch:- MECHANICAL        Semester:- 1 st           Year :- 2018
Time -> 1 ST
10.00 -10.50 AM
2 ND
10.50 -11.40 AM
11.40 -11.50 AM 3 RD
11.50 -12.40 PM
4 TH
12.40 -01.30 PM
01.30 -02.30 PM 5 TH
02.30 -03.20 PM
6 TH
03.20 -04.10 PM
7 TH
04.10 -05.00 PM
DAY
MON PHY CHEM S
H
O
R
T

B
R
E
A
K
CS-I WORKSHOP LAB

L
U
N
C
H
CHEMISTRY LAB MATHS-I EE
TUE CHEM MATHS-I WORKSHOP WORKSHOP LAB PHYSICS LAB PHY EE
WED PHY CS-I CHEM EE MATHS-I WORKSHOP LAB CHEMISTRY LAB
THU CS-I CHEM PHY EE MATHS-I MATHS-I PHY
FRI MATHS-I PHY CHEM CS-I WORKSHOP LAB PHYSICS LAB LIBRARY
SAT CS-I MATHS-I EE CHEM PHY Remedial C Remedial C
S.NO ABB SUBJECT NAME SUBJECT CODE FACULTY NAME
1 CS-I Communication Skill-I 200111 (46) Mr.  RAJ KUMAR DESHMUKH
2 MATHS-I Applied Maths-I 200112 (14) Mr.  Ashish  Kumar  Tiwari
3 PHY Applied Physics 200113 (15) Mr.  Chandrashekhar   Verma
4 CHEM Applied Chemistry 200114 (11) Mr.  VAIBHAV  PRATAP SINGH
5 EE Environmental Engg. 200115 (20) Mr.  RAGHVENDRA  DHAR DIWAN
6 WORKSHOP Work Shop Practice (Theory) 200116 (37) Mr.  vikrant tapas  
7 PHYSICS LAB Applied Physics Lab 200121 (15) Mr.  BHAN PRASAD  VERMA
8 CHEMISTRY LAB Applied Chemistry Lab 200122 (11) Mr.  BHAN PRASAD  VERMA
9 WORKSHOP LAB Work Shop Practice (Practical) 200123 (37) Mr.  YATENDRA   VINOD
 
Branch:- ELECTRICAL        Semester:- 1 st           Year :- 2018
Time -> 1 ST
10.00 -10.50 AM
2 ND
10.50 -11.40 AM
11.40 -11.50 AM 3 RD
11.50 -12.40 PM
4 TH
12.40 -01.30 PM
01.30 -02.30 PM 5 TH
02.30 -03.20 PM
6 TH
03.20 -04.10 PM
7 TH
04.10 -05.00 PM
DAY
MON CS-I MATHS-I S
H
O
R
T

B
R
E
A
K
CHEM PHY

L
U
N
C
H
EE WORKSHOP LAB PHYSICS LAB
TUE PHY CS-I EE CHEM MATHS-I WORKSHOP LAB CHEMISTRY LAB
WED MATHS-I CHEM CS-I WORKSHOP LAB PHYSICS LAB EE PHYSICS LAB
THU PHY MATHS-I WORKSHOP EE WORKSHOP LAB CHEMISTRY LAB CHEM
FRI CHEM CS-I PHY EE MATHS-I MATHS-I CS-I
SAT PHY PHY LIBRARY MATHS-I CHEM Remedial C Remedial C
S.NO ABB SUBJECT NAME SUBJECT CODE FACULTY NAME
1 CS-I Communication Skill - I 200111(46) Mr.  RAJ KUMAR DESHMUKH
2 MATHS-I Applied Mathematics-I 200112(14) Mr.  Ashish  Kumar  Tiwari
3 PHY Applied Physics 200113(15) Mr.  Chandrashekhar   Verma
4 CHEM Applied Chemistry 200114(11) Mr.  RAGHVENDRA  DHAR DIWAN
5 EE Environmental Engg. 200115(20) Mr.  Akhilesh Yadu  
6 PHYSICS LAB Applied Physics Lab 200121 (15) Mr.  BHAN PRASAD  VERMA
7 CHEMISTRY LAB Applied Chemistry Lab 200122 (11) Mr.  BHAN PRASAD  VERMA
8 WORKSHOP Work Shop Practice (Theory) 200123 (37) Mr.  vikrant tapas  
9 WORKSHOP LAB Work Shop Practice (Practical) 200123 (37) Mr.  TAPAS  KUMAR GHOSH
 
Branch:- MECHANICAL        Semester:- 2 nd           Year :- 2018
Time -> 1 ST
10.00 -10.50 AM
2 ND
10.50 -11.40 AM
11.40 -11.50 AM 3 RD
11.50 -12.40 PM
4 TH
12.40 -01.30 PM
01.30 -02.30 PM 5 TH
02.30 -03.20 PM
6 TH
03.20 -04.10 PM
7 TH
04.10 -05.00 PM
DAY
MON AM AM S
H
O
R
T

B
R
E
A
K
CS-II Maths-2

L
U
N
C
H
CFA Lab CFA Lab CFA Lab
TUE ED ED ED CS-II CFA PPA PPA
WED AM AM CS-II Maths-2 MENTOR AM Lab AM Lab
THU CS-II CS-II Maths-2 CFA CFA LIBRARY LIBRARY
FRI ED ED ED Maths-2 CFA Lab CFA Lab CFA Lab
SAT Maths-2 CFA CFA BNCES Lab BNCES Lab Sports & C Sports & C
S.NO ABB SUBJECT NAME SUBJECT CODE FACULTY NAME
1 CS-II Communication skills - II 200211 (46) Mr.  RAJ KUMAR DESHMUKH
2 Maths-2 Applied Maths - II 200212 (14) Mr.  Ashish  Kumar  Tiwari
3 AM Applied Mechanics 200213 (37) Mr.  Roopesh kumar Sinha   
4 CFA Computer Fundamentals & its Applications 200214 (22) Mr.  Akhilesh Yadu  
5 ED Engineering Drawing 200215 (37) Mrs.  Sonal Rai  
6 CFA Lab Computer Fundamentals & Applications Lab 200221 (22) Mr.  Akhilesh Yadu  
7 AM Lab Applied Mechanics Lab 200222 (37) Mr.  Roopesh kumar Sinha   
8 BNCES Lab Basic Non-Conventional Energy Sources Lab 200223 (37) Mr.  vikrant tapas  
9 PPA Proficiency in Professional Activates 200224 (46) Mr.  RAJ KUMAR DESHMUKH
 
Branch:- ELECTRICAL        Semester:- 2 nd           Year :- 2018
Time -> 1 ST
10.00 -10.50 AM
2 ND
10.50 -11.40 AM
11.40 -11.50 AM 3 RD
11.50 -12.40 PM
4 TH
12.40 -01.30 PM
01.30 -02.30 PM 5 TH
02.30 -03.20 PM
6 TH
03.20 -04.10 PM
7 TH
04.10 -05.00 PM
DAY
MON AM AM S
H
O
R
T

B
R
E
A
K
CS-II Maths-2

L
U
N
C
H
CFA Lab CFA Lab CFA
TUE ED ED ED CS-II CFA PPA PPA
WED AM AM CS-II Maths-2 MENTOR AM Lab AM Lab
THU CS-II CS-II Maths-2 CFA CFA LIBRARY LIBRARY
FRI ED ED ED Maths-2 CFA Lab CFA Lab CFA Lab
SAT Maths-2 CFA CFA BNCES Lab BNCES Lab Sports & C Sports & C
S.NO ABB SUBJECT NAME SUBJECT CODE FACULTY NAME
1 CS-II Communication Skill - II 200211(46) Mr.  RAJ KUMAR DESHMUKH
2 Maths-2 Applied Maths - II 200212(14) Mr.  Ashish  Kumar  Tiwari
3 AM Applied Mechanics 200213(37) Mr.  Roopesh kumar Sinha   
4 CFA Computer Fundamentals & its Applications 200214(22) Mr.  Akhilesh Yadu  
5 ED Engineering Drawing 200215(37) Mrs.  Sonal Rai  
6 CFA Lab Computer Fundamentals & Applications Lab 200221 (22) Mr.  Akhilesh Yadu  
7 AM Lab Applied Mechanics Lab 200222 (37) Mr.  Roopesh kumar Sinha   
8 BNCES Lab Basic Non-Conventional Energy Sources Lab 200223 (37) Mr.  vikrant tapas  
9 PPA Proficiency in Professional Activates. 200224 (46) Mr.  RAJ KUMAR DESHMUKH
 
Branch:- ELECTRICAL        Semester:- 3 rd           Year :- 2018
Time -> 1 ST
10.00 -10.50 AM
2 ND
10.50 -11.40 AM
11.40 -11.50 AM 3 RD
11.50 -12.40 PM
4 TH
12.40 -01.30 PM
01.30 -02.30 PM 5 TH
02.30 -03.20 PM
6 TH
03.20 -04.10 PM
7 TH
04.10 -05.00 PM
DAY
MON EC BE S
H
O
R
T

B
R
E
A
K
BE ED

L
U
N
C
H
FME EW Lab BE Lab
TUE ED BE EC ED FME EEE Lab EC Lab
WED FME ED BE EC EC BE Lab EW Lab
THU ED EC EEE FME FME FME Lab EEE Lab
FRI EEE EEE FME BE BE EC Lab FME Lab
SAT ED ED EC EEE EEE Remedial C Remedial C
S.NO ABB SUBJECT NAME SUBJECT CODE FACULTY NAME
1 Remedial C Remedial Classes/Extra curricular Activities 123 Mr.  Paparao  kambala
2 EEE Elements of Electrical Engineering 224311(24) Mr.  Ashutosh  Mishra
3 ED Electrical Drawing 224312(24) Mrs.  Astha   Singh
4 FME Fundamentals of Mechanical Engineering 224313(37) Mr.  Roopesh kumar Sinha   
5 BE Basic Electronics 224314(28) Mr.  Paparao  kambala
6 EC Electrical Circuit 224315(24) Mr.  Puranik  Sahu
7 EEE Lab Elements of Electrical Engineering Lab 224321 (24) Mr.  Suraj Singh Parihar
8 FME Lab Fundamentals of Mechanical Engineering Lab 224322 (37) Mr.  Roopesh kumar Sinha   
9 BE Lab Basic Electronics Lab 224323 (28) Mr.  Suraj Singh Parihar
10 EC Lab Electrical Circuit Lab 224324 (24) Mr.  Ajay  kumar jain
11 EW Lab Electrical Workshop 224325 (24) Mr.  Ajay  kumar jain
 
Branch:- MECHANICAL        Semester:- 3 rd           Year :- 2018
Time -> 1 ST
10.00 -10.50 AM
2 ND
10.50 -11.40 AM
11.40 -11.50 AM 3 RD
11.50 -12.40 PM
4 TH
12.40 -01.30 PM
01.30 -02.30 PM 5 TH
02.30 -03.20 PM
6 TH
03.20 -04.10 PM
7 TH
04.10 -05.00 PM
DAY
MON BEE STM S
H
O
R
T

B
R
E
A
K
MD MD

L
U
N
C
H
TE Lab TE Lab BEE Lab
TUE Thermal STM IE LIBRARY BEE MD Lab STM Lab
WED MD BEE Thermal IE STM Lab STM Lab MD Lab
THU IE STM Thermal Thermal IE MD Lab STM Lab
FRI Thermal Thermal STM IE BEE Lab TE Lab TE Lab
SAT BEE STM MD MD Remedial C Remedial C Remedial C
S.NO ABB SUBJECT NAME SUBJECT CODE FACULTY NAME
1 MD Machine Drawing 237311 (37) Mrs.  Sonal Rai  
2 STM Strength of Materials 237312 (37) .  MUKESH THAKUR  
3 Thermal Thermal Engineering 237313 (37) Mr.  Pankaj  Sharma
4 BEE Basic Electrical & Electronics 237314 (24) Mr.  Lukesh  Kumar  Sahu
5 IE Industrial Engineering 237315 (37) Mr.  Rituraj   Chandrakar
6 MD Lab Machine Drawing Lab 237321 (37) Mrs.  Sonal Rai  
7 STM Lab Strength of Materials Lab 237322 (37) Mr.  Pankaj  Sharma
8 TE Lab Thermal Engineering Lab 237323 (37) Mr.  ARUN KUMAR SAO  
9 BEE Lab Basic Electrical & Electronics Lab 237324 (24) Mr.  Amar Kumar Shrivastava
 
Branch:- ELECTRICAL        Semester:- 4 th           Year :- 2018
Time -> 1 ST
10.00 -10.50 AM
2 ND
10.50 -11.40 AM
11.40 -11.50 AM 3 RD
11.50 -12.40 PM
4 TH
12.40 -01.30 PM
01.30 -02.30 PM 5 TH
02.30 -03.20 PM
6 TH
03.20 -04.10 PM
7 TH
04.10 -05.00 PM
DAY
MON IM EMMI S
H
O
R
T

B
R
E
A
K
GTD DE

L
U
N
C
H
DE EM-1 Lab EM-1 Lab
TUE EMMI IM DE EM-1 EM-1 GTD Lab GTD Lab
WED IM GTD EM-1 EMMI EMMI Lab DE Lab DE Lab
THU DE GTD GTD EM-1 MENTOR EMMI Lab EMMI Lab
FRI GTD GTD EMMI MP Lab MP Lab DE IM
SAT DE EM-1 IM EMMI EMMI Sports & C Sports & C
S.NO ABB SUBJECT NAME SUBJECT CODE FACULTY NAME
1 MENTOR MENTOR (4th) 123 Mrs.  Astha   Singh
2 IM Industrial Management 200415 (37) Mr.  Chandrashekhar   Verma
3 EMMI Electrical Measurements and Measuring Instruments 224411 (24) Mr.  Lukesh  Kumar  Sahu
4 EM-1 Electrical Machines -I 224412 (24) Mrs.  Astha   Singh
5 GTD Generation Transmission & Distribution 224413 (24) Mr.  Ashutosh  Mishra
6 DE Digital Electronics 224415 (28) Mr.  Paparao  kambala
7 EMMI Lab Electrical Measurements and Measuring Instruments Lab 224421 (24) Mr.  Lukesh  Kumar  Sahu
8 EM-1 Lab Electrical Machines -I Lab 224422 (24) Mrs.  Astha   Singh
9 GTD Lab Generation Transmission & Distribution Lab 224423 (24) Mr.  Ashutosh  Mishra
10 DE Lab Digital Electronics Lab 224424 (28) Mr.  Paparao  kambala
11 MP Lab Mini Project 224425 (24 Mr.  VAIBHAV  PRATAP SINGH
 
Branch:- MECHANICAL        Semester:- 4 th           Year :- 2018
Time -> 1 ST
10.00 -10.50 AM
2 ND
10.50 -11.40 AM
11.40 -11.50 AM 3 RD
11.50 -12.40 PM
4 TH
12.40 -01.30 PM
01.30 -02.30 PM 5 TH
02.30 -03.20 PM
6 TH
03.20 -04.10 PM
7 TH
04.10 -05.00 PM
DAY
MON MT MT S
H
O
R
T

B
R
E
A
K
IM MP

L
U
N
C
H
WP-II LAB WP-II LAB WP-II LAB
TUE MT MT IM FMHM Lab FMHM Lab FMHM Lab FMHM Lab
WED FMHM FMHM MT IM NPTEL PMS PMS
THU MP MP MENTOR MP IM PMS PMS
FRI FMHM FMHM FMHM MP MT Lab MT Lab MT Lab
SAT WP-II LAB WP-II LAB WP-II LAB IM LIBRARY Sports & C Sports & C
S.NO ABB SUBJECT NAME SUBJECT CODE FACULTY NAME
1 MENTOR MENTOR (4th) 123 Mr.  Pankaj  Sharma
2 LIBRARY LIBRARY (4th) 123 Mr.  Suresh   Harmukh
3 NPTEL NPTEL 123 Mr.  vikrant tapas  
4 Sports & C Sports & Cultural (4th) 123 Mr.  RAGHVENDRA  DHAR DIWAN
5 LIBRARY LIBRARY (4th) 123 Mr.  Suresh   Harmukh
6 IM Industrial Management 200415 (37) Mr.  Chandrashekhar   Verma
7 FMHM Fluid Mechanics & Hydraulic Machines 237411 (37) Mr.  Pankaj  Sharma
8 MT Material Technology 237412 (37) Mr.  ARUN KUMAR SAO  
9 PMS Plant Maintenance & Safety 237413 (37) Mr.  Pankaj  Sharma
10 MP Manufacturing Process 237414 (37) Mr.  Roopesh kumar Sinha   
11 FMHM Lab Fluid Mechanics & Hydraulic Machines Lab 237421 (37) Mr.  Pankaj  Sharma
12 MT Lab Material Technology Lab 237422 (37) Mr.  ARUN KUMAR SAO  
13 WP-II LAB Workshop Practice II LAB 237423 (37) Mr.  vikrant tapas  
14 IT LAB Industrial Training Lab 237524 (37) Mr.  ARUN KUMAR SAO  
 
Branch:- ELECTRICAL        Semester:- 5 th           Year :- 2018
Time -> 1 ST
10.00 -10.50 AM
2 ND
10.50 -11.40 AM
11.40 -11.50 AM 3 RD
11.50 -12.40 PM
4 TH
12.40 -01.30 PM
01.30 -02.30 PM 5 TH
02.30 -03.20 PM
6 TH
03.20 -04.10 PM
7 TH
04.10 -05.00 PM
DAY
MON I&C PSOC S
H
O
R
T

B
R
E
A
K
PE PE

L
U
N
C
H
EM2 EM2 PSOC
TUE E&C EM2 PSOC I&C I&C EM-II Lab PE Lab
WED PE E&C PSOC PSOC I&C I&C Lab EM-II Lab
THU PSOC EM2 E&C E&C PE PSOC Lab PSOC Lab
FRI I&C E&C PE PE Lab I&C Lab I&C EM2
SAT EM2 I&C PE E&C Remedial C Remedial C Remedial C
S.NO ABB SUBJECT NAME SUBJECT CODE FACULTY NAME
1 I&C Instrumentation & Control 224511(24) Mr.  VAIBHAV  PRATAP SINGH
2 E&C Estimation and Costing 224512(24) Mr.  Lukesh  Kumar  Sahu
3 PE Power Electronics 224513(24) Mr.  Puranik  Sahu
4 PSOC Power System Operation and Control 224514(24) Mr.  Ashutosh  Mishra
5 EM2 Electrical Machines -II 224515(24) Mr.  RAGHVENDRA  DHAR DIWAN
6 I&C Lab Instrumentation & Control Lab 224521 (24) Mr.  Suraj Singh Parihar
7 PE Lab Power Electronics lab 224522 (24) Mr.  Amar Kumar Shrivastava
8 PSOC Lab Power System Operation and Control Lab 224523 (24) Mr.  Ashutosh  Mishra
9 EM-II Lab Electrical Machines -II Lab 224524 (24) Mr.  Amar Kumar Shrivastava
10 IT Lab Industrial Training/Report Writing, Seminar Lab 224525 (24) Mr.  Paparao  kambala
 
Branch:- ELECTRICAL        Semester:- 6 th           Year :- 2018
Time -> 1 ST
10.00 -10.50 AM
2 ND
10.50 -11.40 AM
11.40 -11.50 AM 3 RD
11.50 -12.40 PM
4 TH
12.40 -01.30 PM
01.30 -02.30 PM 5 TH
02.30 -03.20 PM
6 TH
03.20 -04.10 PM
7 TH
04.10 -05.00 PM
DAY
MON ET EIMT S
H
O
R
T

B
R
E
A
K
EIMT SPG

L
U
N
C
H
ED UEP Lab UEP Lab
TUE MENTOR EIMT SPG UEP ED ET Lab ET Lab
WED ED UEP ET EIMT EIMT SPG Lab SPG Lab
THU ED UEP SPG ET ET Lab EIMT Lab EIMT Lab
FRI ET SPG SPG ED UEP PIB Lab PIB Lab
SAT ED UEP ET SPG SPG PIB Lab PIB Lab
S.NO ABB SUBJECT NAME SUBJECT CODE FACULTY NAME
1 MENTOR MENTOR (6th) 123 Mrs.  Astha   Singh
2 ED Entrepreneurship Development 200615 (37) Mr.  vikrant tapas  
3 ET Electric Traction 224611 (24) Mr.  Paparao  kambala
4 SPG Switchgear and Protection 224612 (24) Mr.  RAGHVENDRA  DHAR DIWAN
5 EIMT Electrical Installation Maintenance and Testing 224613 (24) Mr.  Puranik  Sahu
6 UEP Utilization of Electrical Power 224614 (24) Mr.  Lukesh  Kumar  Sahu
7 PIB Lab Project-Industry based 224621 (24) Mr.  VAIBHAV  PRATAP SINGH
8 ET Lab Electric Traction Lab 224622 (24) Mr.  Paparao  kambala
9 SPG Lab Switchgear and Protection lab 224623 (24) Mr.  RAGHVENDRA  DHAR DIWAN
10 EIMT Lab Electrical Installation Maintenance and Testing Lab 224624 (24) Mr.  Puranik  Sahu
11 UEP Lab Utilization of Electrical Power Lab 224625 (24) Mr.  Lukesh  Kumar  Sahu
 
Branch:- MECHANICAL        Semester:- 6 th           Year :- 2018
Time -> 1 ST
10.00 -10.50 AM
2 ND
10.50 -11.40 AM
11.40 -11.50 AM 3 RD
11.50 -12.40 PM
4 TH
12.40 -01.30 PM
01.30 -02.30 PM 5 TH
02.30 -03.20 PM
6 TH
03.20 -04.10 PM
7 TH
04.10 -05.00 PM
DAY
MON PPE PPE S
H
O
R
T

B
R
E
A
K
ED ED

L
U
N
C
H
AE LAB AE LAB AE LAB
TUE EC EC ED PPE PPE PS LAB PS LAB
WED RAC RAC ED MENTOR NPTEL PS LAB PS LAB
THU EC EC RAC AUTOMOBILE AUTOMOBILE PS LAB PS LAB
FRI RAC RAC PPE AUTOMOBILE AUTOMOBILE ED LIBRARY
SAT RAC LAB RAC LAB RAC LAB AUTOMOBILE ED Sports & C Sports & C
S.NO ABB SUBJECT NAME SUBJECT CODE FACULTY NAME
1 MENTOR MENTOR (6th) 123 Mrs.  Sonal Rai  
2 ED Entrepreneurship Development 200615 (37) Mr.  vikrant tapas  
3 AUTOMOBILE Automobile Engineering 237611 (37) Mrs.  Sonal Rai  
4 RAC Refrigeration & Air conditioning 237612 (37) Mr.  ARUN KUMAR SAO  
5 PPE Power Plant Engineering 237613 (37) Mr.  Roopesh kumar Sinha   
6 EC Estimating, & Costing 237614 (37) Mr.  vikrant tapas  
7 AE LAB Automobile Engineering Lab 237621 (37) Mrs.  Sonal Rai  
8 RAC LAB Refrigeration & Air conditioning Lab 237622 (37) Mr.  ARUN KUMAR SAO  
9 PS LAB Project & Seminar Lab 237623 (37) Mr.  vikrant tapas